تبلیغات

سخن روز

پاور پوئینت از بازسازی واقعه ی قدیر در دامنه کول تپه گرگر شهر هادیشهر

از اینجا دانلود کنید 

همراه با کاروان امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا

از اینجا دانلود کنید 

 

-


اطلاعیه ها

این فیلم کوتاه هم از عاشورای سال 1391

 

سامانه پیام کوتاه کانون 

3000122288

حساب کانون و حسینیه امام علی(ع) در

باک ملی جهت دریافت کمک های مردمی

و اعضاء محترم افتتاح شد 

0108879783004

بانگ ملی شعبه گرگر


آخرین ارسال های تالار
تشتی که امام سجاد سر شهدای کربلا را در آن غسل داد +عکس

اینجا دمشق است. باب الصغیر. قبرستانی که سرهای شهدای کربلا را در آن به خاک سپردند.در قبرستان باب الصغیر و در کنار ضریح مقدس سرهای شهدای کربلا، تشت فلزی بزرگی است که گفته می‌شود سرهای شهدای کربلا قبل از دفن شدن در آن قرار داده شده‌ و امام سجاد(ع) در این تشت سرهای شهدا را غسل داد.

 در سمت راست ورودی اصلی باب الصغیر مقبره کوچکی پذیرای سرهای مبارک شهدای کربلا است که به همراه حضرت امام حسین(ع) در کربلا شهید شدند. این مقبره یک اتاق بزرگ مربعی شکل است که از سنگ های سفید و سیاه ساخته شده که گنبد سفیدی بر بالای آن است و درب ورودی دارد که در وسط آن نوشته شده: 
وفتیةٍ من بنی عدنانَ مـا نظـرَتْ عین الغزالة أعلـى منهـمُ حَسَبـا *** من کلّ جسم بوجهِ الأرضِ منطرحٍ وکلّ رأس برأس الرمح قد نُصِبـا

تشتی که امام سجاد سر شهدای کربلا را در آن غسل داد +عکس

اینجا دمشق است. باب الصغیر. قبرستانی که سرهای شهدای کربلا را در آن به خاک سپردند.در قبرستان باب الصغیر و در کنار ضریح مقدس سرهای شهدای کربلا، تشت فلزی بزرگی است که گفته می‌شود سرهای شهدای کربلا قبل از دفن شدن در آن قرار داده شده‌ و امام سجاد(ع) در این تشت سرهای شهدا را غسل داد.:: ادامه مطلب
ن : poianfar
ت : 30 آذر 1391
بازدید : 790
نظرات : 0
روز مباهله

پدید آورنده : ملیحه آقاجانی ، صفحه 31

 

معنای لغوی و اصطلاحی مباهله

مباهله در اصل از «بَهل» به معنی رها کردن و برداشتن قید و بند از چیزی است. اما مباهله به معنای لعنت کردن یکدیگر و نفرین کردن است. کیفیت مباهله به این گونه است که افرادی که درباره مسئله مذهبی مهمی گفتگو دارند در یک جا جمع شوند و به درگاه خدا تضرّع کنند و از او بخواهند که دروغ گو را رسوا سازد و مجازات کند.

شرح مختصر واقعه مباهله

مباهله پیامبر با مسیحیان نجران، در روز بیست وچهارم ذی الحجّه سال دهم هجری اتفاق افتاد. پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم طی نامه ای ساکنان مسیحی نجران را به آیین اسلام دعوت کرد. مردم نجران که حاضر به پذیرفتن اسلام نبودند نمایندگان خود را به مدینه فرستادند و پیامبر آنان را به امر خدا به مباهله دعوت کرد. وقتی هیئت نمایندگان نجران، وارستگی پیامبر را مشاهده کردند، از مباهله خودداری کردند. ایشان خواستند تا پیامبر اجازه دهد تحت حکومت اسلامی در آیین خود باقی بمانند.

موقعیت جغرافیایی

بخش با صفای نجران، با هفتاد دهکده تابع خود، در نقطه مرزی حجاز و یمن قرار گرفته است. در آغاز طلوع اسلام این نقطه، تنها نقطه مسیحی نشین حجاز بود که مردم آن به عللی از بت پرستی دست کشیده و به آیین مسیح علیه السلام گرویده بودند.

دعوت به اسلام

پیامبر اکرم، حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم برای گزاردن رسالت خویش و ابلاغ پیام الهی، به بسیاری از ممالک و کشورها نامه نوشت یا نماینده فرستاد تا ندای حق پرستی و یکتاپرستی را به گوش جهانیان برساند. هم چنین نامه ای به اسقف نجران، «ابوحارثه»، نوشت و طی آن نامه ساکنان نجران را به آیین اسلام دعوت فرمود.

نامه حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم به اسقف نجران

مشروح نامه پیامبر به اسقف نجران چنین بود: «به نام خدای ابراهیم و اسحاق و یعقوب. [این نامه ایست] از محمد، پیامبر خدا، به اسقف نجران. خدای ابراهیم و اسحاق و یعقوب را ستایش می کنم و شما را از پرستش بندگان به پرستش خدا فرا می خوانم. شما را دعوت می کنم که از ولایت بندگان خدا خارج شوید و در ولایت خداوند درآیید و اگر دعوت مرا نپذیرفتید باید به حکومت اسلامی مالیات (جزیه) بپردازید [تا در برابر این مبلغ، از جان و مال شما دفاع کند] و در غیر این صورت به شما اعلام خطر می شود».

عکس العمل نجرانی ها:: ادامه مطلب
ن : poianfar
ت : 16 آبان 1391
بازدید : 407
نظرات : 0
غدیریه

 

 

پیشاپیش عید غدیر را به تمام مسلمانان جهان بویژه هموطنان و همشهریان بزرگوار تبریک میگوییم

هیئت امناء

******

غدیریه اشعاری

این اشعار توسط جناب آقای عیسی ودادی گرگری بمناسبت عید بزرگ غدیر سروده شده است

آخرین حج دن خلاص اؤلدی رسول ممتحن

رهبر دین  یثربه ائتدی عزیمت یا علی

کاروانه امر اؤلوندی بئرخم ده دایان

تا که کامل ایله سین دین و رسالت یا علی

منبری ایجاد اؤلدی بیر نئچه جهاز دن

تا که ابلاغ ایله سین دین و رسالت یا علی

حجله لر باغلاندی الحق گول لری ایمانیدن

خوشدن عرشه چاتوبدور بانگ احسنت یا علی

سویله دی من کنت مولاه علی مولا اونا

چاتدی عرشه بانگ تکبیر جماعت ، یا علی

آیه ی الیوم اکملت گئتیردی جبرئیل

کامل اؤلدی دین اسلام و رضیت و یا علی

مسنده ایله شدی حق اجرا اولوندی امر رب

سیندی عالمده اولان بنیاد ظلمت یا علی

وسعت نور خدا لمعه سالوب دنیا لره

باطلین پرونده سین معدوم ایدوبدور یا علی

شیعیه اؤلدی وظیفه ذکر مولا ایله سین

ابجده باخسان علی یوز اون اؤلوبدور یا علی

سرخوش اؤلدی شیعه لر صهبای مولادن بوگون

هر طرفدن سس یئتیشدی " بَخّ بَخّا " یا علی

وای اؤنون احوالینا سیندیردی بیعتدن سورا

هر ایشه دبّه چیخاتماق اؤلدی بدعت یا علی

بار الها وادَ واداهُ و عادَ عادهُ

یاور اؤل شیعه لره هرکس دئیوبدور یا علی

اشعار از عیسی ودادی گرگری

آبان 1391 فریدونکنار

 :: لینک ثابت
ن : poianfar
ت : 9 آبان 1391
بازدید : 331
نظرات : 1
دحو الارض چه روزی است؟
دحو الارض، مطابق با 25 ماه ذوالقعده، روزی است که خداوند با نظر به کره زمین، به جهان خاکی حیات بخشید.

دحو الارض، مطابق با 25 ماه ذوالقعده، روزی است که خداوند با نظر به کره زمین، به جهان خاکی حیات بخشید؛ به نظر برخی از مفسران، آیه 30 سوره نازعات (والارض بعد ذلک دحاها) به همین واقعه اشاره دارد؛ گذشته از واقعه دحوالارض، رویدادهای دیگری نیز در این روز رخ داده‌اند که اهمیت آنرا دوچندان کرده‌اند؛ از جمله: میلاد ابوالانبیاء حضرت ابراهیم علی نبینا و آله و علیه السلام، میلاد حضرت عیسی مسیح علیه السلام، خروج رسول اکرم صلی الله علیه و آله از مدینه به همراه هزاران حاجی به سوی مکه، به قصد حجة الوداع؛ در این سفر وجود مقدس امیرالمۆمنین و حضرت زهرا سلام الله علیهما و نیز تمامی همسران و بسیاری از اصحاب پیامبر(صلی الله علیه و آله) نیز ایشان را همراهی می‌کردند.

در روایتی نیز آمده است که قائم(عج) در همین روز قیام خواهد کرد.

*اعمال شب و روز دحو الارض

1- روزه، روز دحوالارض از چهار روزی است که در تمام سال به فضیلت روزه گرفتن، ممتاز است و در روایتى آمده است که روزه‏اش مثل روزه 70 سال است؛ و در روایت دیگر کفاره 70 سال است و هر که این روز را روزه بدارد و شبش را به عبادت بسر آورد از براى او عبادت 100 سال نوشته شود؛ و هر چه در میان آسمان و زمین وجود دارد براى کسی که در این روز روزه‏‌دار باشد استغفار می‌کنند.

و این روزى است که رحمت خدا در آن منتشر شده است و از براى عبادت و اجتماع به ذکر خدا در این روز اجر بسیارى است و از براى این روز به غیر از روزه و عبادت و ذکر خدا و غسل دو عمل وارد است.

2- نماز، و آن دو رکعت در وقت چاشت است؛ به این ترتیب که: نمازى که در کتب شیعه قُمیّین روایت شده و آن دو رکعت است در وقت چاشت در هر رکعت بعد از حمد 5 مرتبه سوره وَالشَّمْسِ بخواند و بعد از سلام نماز بخواند:

"لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللّهِ الْعَلىِّ الْعَظیمِ " جنبش و نیروئى نیست جز به خداى والاى بزرگ؛ پس دعا کند و بخواند: "یا مُقیلَ العَثَراتِ اَقِلْنى عَثْرَتى یا مُجیبَ "  اى نادیده‌گیر لغزش‌ها نادیده‌گیر لغزشم را اى اجابت کننده، " الدَّعَواتِ اَجِبْ دَعْوَتى یا سامِعَ الاْصْواتِ اِسْمَعْ صَوْتى " دعاها اجابت کن دعایم را اى شنواى صداها بشنو صدایم را، "وَارْحَمْنى وَتَجاوَزْ عَنْ سَیِّئاتى وَما عِنْدى یا ذَاالْجَلالِ وَالاْکْرامِ" و به من رحم کن و از گناهانم و آنچه بدى دارم درگذر اى صاحب جلالت و بزرگوارى .(مفاتیح الجنان)

* نماز یک شنبه ماه ذی القعده را هم فراموش نکنید!

سیدبن طاووس روایتی نقل کرده که ذی القعده محل اجابت دعاست و در وقت شدت و در روز یکشنبه این ماه نمازی است با فضیلت بسیار از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت کرده که خلاصه‌اش این است هر کس بجا آورد توبه‌اش مقبول، گناهانش آمرزیده شود.

با ایمان بمیرد و دینش گرفته نشود، قبرش گشاده و نورانی شود، والدینش از او راضی شوند و مغفرت شامل حال او و والدین و ذریه‌اش شود؛ توسعه رزق پیدا کند، ملک الموت هنگام مردن با او مدارا کند.

روز یکشنبه غسل کند و 4 رکعت نماز گزارد:

در هر رکعت حمد یک مرتبه و قل هو الله احد 3 مرتبه و معوذتین یک مرتبه پس استغفار کند 70 مرتبه و ختم کند استغفار را به لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم؛ و بگوید یا عزیز یا غفار اغفرلی ذنوبی وذنوب المومنین والمومنات فانه لا یغفرالذنوب الا انت.

*زیارت حضرت امام رضا علیه السلام

که بهترین و با فضیلت‌ترین عمل مستحبی این روز است.

3- انجام غسل به نیت روز دحو الارض

کلام آخر

فرصت‌های معنوی در زندگی بشر، نعمت‌هایی هستند که جسم و روح آنان را نوازش می‌دهد و موجبات شادمانی و آرامش را فراهم می‌سازد؛ دحو الارض نیز از همین گونه است؛ پس قدر این فرصت طلایی را بدانیم که رسول خدا فرمود: " اِنَّ لِرَبِّکُمْ فی ایامِ دَهْرِکُمْ نََفَحاتٌ فَتَعَرَّضُوا لَها لَعَلَّهُ اَن یصیبَکُمْ نَفْحَةٌ مِنْها فَلا تَشْقَوْنَ بَعْدَها اَبداً " همانا در طول زندگی شما نسیم‌هایی از سوی پروردگارتان می‌وزد؛ هان! خود را در معرض آنها قرار دهید، باشد که چنین نسیمی سبب شود که برای همیشه بدبختی از شما دور بماند. " (سیوطی، جامع الصغیر، ج 1، ص 95)
 
منبع : تبیان:: لینک ثابت
ن : poianfar
ت : 22 مهر 1391
بازدید : 484
نظرات : 1