تبلیغات

سخن روز

پاور پوئینت از بازسازی واقعه ی قدیر در دامنه کول تپه گرگر شهر هادیشهر

از اینجا دانلود کنید 

همراه با کاروان امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا

از اینجا دانلود کنید 

 

-


اطلاعیه ها

این فیلم کوتاه هم از عاشورای سال 1391

 

سامانه پیام کوتاه کانون 

3000122288

حساب کانون و حسینیه امام علی(ع) در

باک ملی جهت دریافت کمک های مردمی

و اعضاء محترم افتتاح شد 

0108879783004

بانگ ملی شعبه گرگر


آخرین ارسال های تالار
از مدینه تا کربلا.....5

منزلگاه پنجم...

حاجر...

 

زمان : ۱۵ ذی الحجه سال ۶۰ هجری

حضرت نامه ای را برای تعدادی از مردم کوفه توسط «قیس بن مسهر» فرستاد و چنین نوشت:« نامه ی مسلم بن عقیل که حاکی از اجتماع شما در کمک و طلب حق ما بود به من رسید . خداوند به خاطر نصرت و یاریتان پاداش بزرگی نصیبتان کند...هنگامی که فرستاده ی من (قیس) بر شما وارد شد در کارتان محکم و کوشا باشید من همین روزها به شما میرسم.»

قیس را در میان راه دستگیر کردند .او به ناچار نامه ی امام (ع) را پاره نمود تا از مضمون آن آگاه نشوند. سپس او را به قصر دارالاماره نزد عبیدالله بردند. از او خواستند نام افرادی را که به حسین (ع) نامه نوشته اند افشا کند و یا در برابر مردم به حسین (ع) و پدر و برادرش دشنام دهد. او بالای قصر رفته و ضمن تمجید از علی (ع) و فرزندانش و معرفی خویش ، ابن زیاد و یاران او را نفرین کرد و خبر از حرکت حضرت به سوی آنان داد و از مردم خواست دعوت حسین (ع) را اجابت کنند.

عبیدالله دستور داد او را از بالای قصر به پایین انداختند و بدنش قطعه قطعه گردید و این چنین به شهادت رسید.

از سخنان امام حسین (ع) در بین راه مکه تا کربلا:

من مرگ را جز سعادت نمی بینم و زندگی با ستمگران را جز ننگ نمیدانم.

 

من الغریب الی...:: لینک ثابت
ن : poianfar
ت : 6 آذر 1390
بازدید : 576
نظرات : 0
از مدینه تا کربلا.....4

منزلگاه چهارم...

ذات عرق...

زمان:۱۴ ذی الحجه سال ۶۰ هجری

حضرت در این منزلگاه به «بشر بن غالب» رسیده و از اوضاع و احوال کوفه پرسیدند. وی گفت:«شمشیر ها خدمت بنی امیه و دلها با توست» حضرت او را تصدیق کرد.

عبدالله بن جعفر ، همسر زینب(س) امان نامه ای را از استاندار مدینه «عمروبن سعید» که آن ایام در مکه به سر می برد ، گرفت و برای حضرت آورد که مضمون آن چنین بود:«من تو را از ایجاد تفرقه بر حذر داشته و از هلاکت تو می ترسم. لذا به سوی من برگرد تا در امان من بمانی.» حضرت در جواب چنین فرمود:« کسی که به سوی خدا دعوت کند و عمل نیک انجام دهد و بگوید از مسلمانان هستم ، از خدا و رسولش جدا نمی شود... اگر در نوشتن نامه ات خیر مرا آرزو کرده ای خدا پاداش تو را بدهد.»

عبدالله پسران خویش ( عون و محمد) را به خدمت در کنار حضرت و جهاد با دشمنان سفارش کرد و خود به سوی مکه بازگشت.

قسمتی از نامه ی حضرت به عمروبن سعید که در این منزلگاه نوشت:

بهترین امان،امان خداوند است. از خداوند ، ترس از او را در دنیا خواهانیم تا در قیامت به ما امان بخشد.

 

من الغریب الی...:: لینک ثابت
ن : poianfar
ت : 6 آذر 1390
بازدید : 427
نظرات : 0
از مدینه تا کربلا...3

منزلگاه سوم...

صفاح...

زمان : ۹ ذی الحجه سال ۶۰ هجری

قبل از رسیدن به این منزلگاه ، در محلی به نام «تنعیم» امام (ع) دستور داد اموال کاروان حامل پارچه های یمانی که با پول بیت المال تهیه و توسط حاکم یمن برای یزید ارسال می شد را با ولایتی که داشت ضبط کنند. این خود نشانه ی قیام در مقابل خلافت غاصبانه ی بنی امیه بود.

امام (ع) در پاسخ به مخالفین حرکت به سوی عراق فرمود:«رسول خدا (ص) را در خواب دیدم و به امر مهمی ماموریت یافتم و باید آن را تعقیب نمایم.»

فرزدق شاعر که عازم مکه بود در صفاح با حضرت ملاقات کرد و در جواب حضرت که از احوال مردم عراق جویا شده بود گفت:«دلهای مردم با توست ولیکن شمشیرهایشان با بنی امیه است»

سخن امام حسین(ع) خطاب به فرزدق در این منزلگاه:

اگر پیشامد ها طبق مراد باشد خدا را بر نعمتهایش شکر گوییم اگر پیشامدها بر وفق مراد نبود آن کس که نیتش حق است و تقوا بر دلش حکومت میکند از مسیر صحیح خارج نشود و ضرر نخواهد کرد.

 

من الغریب الی...:: لینک ثابت
ن : poianfar
ت : 6 آذر 1390
بازدید : 727
نظرات : 1
از مدینه تا کربلا...(2)

منزلگاه دوم...

مکه...

زمان :از ۳ شعبان تا ۸ ذی الحجه ی سال ۶۰ هجری

امام حسین(ع) در سوم شعبان به مکه رسید و در خانه ی عباس بن عبدالمطلب سکنی گزید. مردم مکه و زائران خانه ی خدا که از اطراف آمده بودند به دیدار حضرت شرفیاب میشدند.

امام (ع) پس از رسیدن دوازده هزار نامه از جانب کوفیان ،مسلم بن عقیل را در روز ۱۵ رمضان به عنوان نماینده ی خویش  به سوی کوفه فرستاد.

امام(ع) طی نامه هایی به مردم بصره و کوفه ، سزاوارترین مردم برای خلافت را اهل بیت (ع) معرفی کرد و...

حضرت با رسیدن نامه ی مسلم بن عقیل مبنی بر بیعت مردم کوفه با وی و از سوی دیگر برای حفظ حرمت خانه ی خدا ـ که تصمیم بر قتل آن حضرت در آنجا گرفته بودند ـ حج را به عمره تبدیل کرد و در هشتم ذی الحجه به رغم مخالفت بسیاری از دوستان ، به سوی عراق روانه شد.

قسمتی از آخرین سخنرانی حضرت در مکه:

ما اهل بیت به رضای خدا راضی و خشنودیم ... هر کس میخواهد در راه ما جانبازی کند و جان خویش را  در راه لقای پروردگار نثار نماید ، آماده ی حرکت با ما باشد.

 

من ال غریب الی......:: لینک ثابت
ن : poianfar
ت : 6 آذر 1390
بازدید : 401
نظرات : 0
از مدینه تا کربلا...(1)

منزلگاه اول...

مدینه...

زمان : نیمه ی دوم ماه رجب سال ۶۰ هجری

حاکم وقت مدینه (ولید بن عتبه) پس از مرگ معاویه دستور یافت تا از امام حسین (ع) برای یزید بیعت بگیرد.حضرت فرمود : « ...یزید مردی است شرابخوار و فاسق که به ناحق خون میریزد و اشاعه دهنده ی فساد است و دستش به خون افراد بی گناه آلوده گردیده و شخصیتی همچون من با چنین مرد فاسدی بیعت نمیکند»

وقتی که مروان بن حکم بیعت با یزید را از حضرت درخواست کرد امام (ع) فرمود:« ای دشمن خدا! دور شو. من از رسول خدا شنیدم که فرمود خلافت بر فرزندان ابوسفیان حرام است.»

امام (ع) در شب ۲۸ رجب سال ۶۰ هجری همراه با بیشتر خاندان خویش و بعضی از یاران پس از وداع با جدش پیامبر خدا(ص) از مدینه به طرف مکه حرکت کرد.

امام حسین (ع) هدف خروج از مدینه را در وصیتنامه اش چنین بیان میکند:

و جز این نیست که برای اصلاح در میان امت جدم خارج شدم . میخواهم امر به معروف و نهی از منکر کرده و به راه و روش جدم رسول خدا (ص) و پدرم علی (ع) رفتار نمایم.

 

منبع : وبلاگ من الغریب الی.....:: لینک ثابت
ن : poianfar
ت : 6 آذر 1390
بازدید : 547
نظرات : 0