تبلیغات

سخن روز

پاور پوئینت از بازسازی واقعه ی قدیر در دامنه کول تپه گرگر شهر هادیشهر

از اینجا دانلود کنید 

همراه با کاروان امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا

از اینجا دانلود کنید 

 

-


اطلاعیه ها

این فیلم کوتاه هم از عاشورای سال 1391

 

سامانه پیام کوتاه کانون 

3000122288

حساب کانون و حسینیه امام علی(ع) در

باک ملی جهت دریافت کمک های مردمی

و اعضاء محترم افتتاح شد 

0108879783004

بانگ ملی شعبه گرگر


آخرین ارسال های تالار
توقفگاه بَیَضه و عُذَیبُ الهِجانات و قصر بنی مُقاتِل

بَیَضه

زمان: یکشنبه 27 ذی الحجه 60 هجری

لشکر امام حسین و حر که به موازات و نزدیک همدیگر حرکت می کردند در این محل فرود آمدند.

حضرت در این منزلگاه لشکریان حرّ را مخاطب قرار داده، چنین فرمود: «بنی امیه به فرمان شیطان از اطاعت خدا سرپیچی نموده و فساد کردند. حدود خدا را اجرا نکرده و بیت المال را منحصر به خود ساختند. حرام خدا را حلال و حلال خدا را حرام کردند ... . شما به من نامه ها نوشتید و گفتید که با من بیعت کرده اید، حال اگر به بیعت خویش با من پایبند بمانید کار عاقلانه ای کرده اید که من فرزند دخت پیامبر (صلی الله علیه و آله) و اسوه ای برای شما هستم. اگر بیعتتان را بشکنید، سوگند به جانم! که از شما هم بعید نیست، چرا که با پدرم علی(علیه السلام) و برادرم حسن و پسر عمویم مسلم پیمان شکنی کردید. بدانید اگر چنین کنید سعادت خودتان را از دست داده اید.

از سخنان حضرت در این منزلگاه:

ای مردم! رسول خدا فرمود: هر کس سلطان ستمگر، پیمان شکن، حلال کننده حرامها و مخالف با سنت رسول خدا را ببیند و در برابر او برنخیزد، جایگاهش با او در جهنم است . 
 

عُذَیبُ الهِجانات

زمان: دوشنبه 28 ذی الحجه 60 هجری

چند تن از اهل کوفه با حضرت ملاقات کرده و اوضاع شهر را چنین توصیف کردند: «به اشراف کوفه رشوه های گزاف داده اند و اینک یک دل و یک زبان با تو دشمنی می ورزند و سایر مردم دلشان با توست.  اما فردا شمشیرهایشان به روی تو کشیده می شود.»

امام در این باره آیه ای را تلاوت فرمودند که:

از میان مؤمنان مردانی هستند بر سر پیمان خود با خدا ایستادگی کرده و به عهد خویش وفا کردند و به شهادت رسیدند و برخی در انتظار شهادت اند ... .


قصر بنی مُقاتِل

زمان: چهارشنبه اول محرم 61 الحرام هجری

گروهی از اهل کوفه در این منزلگاه خیمه زده بودند، حضرت از آنها پرسید: آیا به یاری من می آیید؟ بعضی گفتند دل ما رضایت به مرگ نمی دهد و بعضی گفتند: ما زنان و فرزندان زیادی داریم، مال بسیاری از مردم نزد ماست و خبر از سرنوشت این جنگ نداریم، لذا از یاری تو معذوریم .

حضرت به جوانان امر کرد که آب بردارند و شبانه حرکت کنند.

امام حسین (علیه السلام) در این منزل به عبیدالله جعفی چنین فرمود:

پس اگر ما را یاری نمی کنی خدای را بپرهیز و از این که جزو کسانی باشی که با ما می جنگند. سوگند به خدا اگر کسی فریاد ما را بشنود و ما را یاری نکند، او را به رو در آتش می افکند.:: لینک ثابت
ن : poianfar
ت : 6 آذر 1390
بازدید : 279
نظرات : 0
توقفگاه زُباله و بَطن العقبه و شَراف (و ذُو حُسَم)

زُباله

زمان: چهارشنبه 23 ذی الحجه 60 هجری

حضرت حسین(علیه السلام) در این منزلگاه چنین فرمودند: شیعیان کوفه ما را بی یار و یاور گذاشته اند. هر کس از شما بخواهد، می تواند بازگردد و از سوی ما حقی بر گردنش نیست .

امام حسین(علیه السلام) در جواب مردی که از آیه «یَومَ نَدعوا کُلَّ اُناسٍ بَأِمامِهِم» پرسیده بود، فرمود:

پیشوایی، مردم را به راه راست دعوت کرد و گروهی اجابت کردند، و پیشوایی، مردم را به گمراهی دعوت کرد و گروهی اجابت کردند. گروه اول در بهشت و گروه دوم در دوزخ خواهند بود

بَطنُ العَقَبه

زمان: جمعه 25 ذی الحجه 60 هجری

از سخنان امام حسین(علیه السلام) در این منزلگاه:

بنی امیه مرا رها نکنند تا جان مرا بگیرند. هرگاه چنین کنند، خدا بر آنان کسانی مسلط خواهد کرد که آنها را ذلیل و خوار خواهد ساخت .
 

شَراف (و ذُو حُسَم)


زمان: شنبه 26 ذی الحجه 60 هجری

حضرت در منزلگاه شراف دستور دادند که آب فراوان برداشته و صبحگاهان حرکت کنند. در میان راه و هنگام ظهر به لشکری برخوردند و امام حسین(علیه السلام) با سرعت و قبل از دشمن در منزل «ذُوحَسَم» مستقر شد. آنگاه امام(علیه السلام) فرمان داد تا لشکر دشمن و نیز اسبان آنان را سیراب کنند .

لشکر امام(علیه السلام) و لشکر دشمن به فرماندهی حُر، نماز ظهر و عصر را به امامت حضرت خواندند.


امام سپاه حُر را چنین خطاب فرمود: «... ما اهل بیت سزاوارتر به ولایت و حکومت بر شما هستیم از مدعیانی که بر اساس عدالت رفتار نمی کنند و در حق شما ستم روا می دارند. ای مردم! من به سوی شما نیامدم مگر آن که دعوتم کردید. پس اگر از آمدنم ناخشنودید، بازگردم.»


تا حضرت خواست برگردد، حُر مانع گشت. حضرت فرمود: «مادرت به عزایت بنشیند! چه می خواهی؟ حُر گفت: مأمورم که تو را به نزد عبیدالله بن زیاد ببرم . حال اگر نمی پذیری، حداقل راهی را انتخاب کن که نه به کوفه باشد و نه به مدینه .


از سخنان حضرت در این منزلگاه:


مگر نمی بینید که به حق عمل نمی شود و از باطل پرهیز نمی شود. در این حال سزاوار است که مؤمن، لقای پروردگار را طلب کند.
 :: لینک ثابت
ن : poianfar
ت : 6 آذر 1390
بازدید : 276
نظرات : 1
از مدینه تا کربلا......8

منزلگاه هشتم...

ثعلبیه...

زمان: ۲۲ ذی الحجه سال ۶۰ هجری

حضرت شبانه وارد این منزلگاه شد و خبر شهادت مسلم بن عقیل و هانی بن عروه را به وی دادند.

پس حضرت فرمود:«انا لله و انا الیه راجعون...لاخیر فی العیش بعد هولاء» (همه از خداییم و به سوی او بازمیگردیم...پس از اینها زندگی سودی ندارد)

فرزندان مسلم پس از سوال حضرت که فرموده بود:«نظر شما چیست؟(اکنون چه خواهید کرد؟)» گفتند:«به خدا سوگند که ما بازنمیگردیم مگر آنکه انتقام پدر را بگیریم یا ما نیز به شهادت برسیم.»

نوشته اند حسین (ع) با یارانش اتمام حجت کرد. اما گروهی که به طمع مال و مقام دنیا با امام آمده بودند٬ پس از این خبر ٬ از حضرت جدا شدند.

سخن امام حسین (ع) با مردی از اهل کوفه در این منزلگاه:

به خدا سوگند که اگر تو را در مدینه ملاقات میکردم ٬ اثر جبرئیل را در خانه ی ما ٬ و نزول او برای وحی به جدم را به تو نشان میدادم.ای برادر! عموم مردم دانش را از ما برگرفتند...

من الغریب الی...:: لینک ثابت
ن : poianfar
ت : 6 آذر 1390
بازدید : 375
نظرات : 1
از مدینه تا کربلا.....7
منزلگاه هفتم...

 

زرود...

 

زمان: ۲۱ ذی الحجه سال ۶۰ هجری

«زهیر بن قین» که دارای عقیده ی عثمانی بود ، در آن سال مراسم حج را به جا آورده و به کوفه بازمیگشت. ناخوشایند ترین چیز نزد او فرود آمدن در یک محل با حسین (ع) بود. ولیکن در این منزلگاه به ناچار فرود آمد. درحالی که زهیر با همراهانش در حال خوردن غذا بود، حضرت از طریق نماینده ای ، زهیر را به خیمه اش دعوت کرد. اما او بی اعتنایی کرد. همسرش به او گفت:«سبحان الله! پسر رسول خدا تو را میخواند و تو او را اجابت نمیکنی!» زهیر با اکراه به سوی حضرت رفت٬ اما هنگام مراجعت از خیمه ی آن حضرت ٬ آثار خوشحالی از چهره اش نمایان شد و به همراهان گفت:«من به حسین (ع) ملحق خواهم شد. هر کس میل دارد در یاری فرزند پیامبر شرکت کند٬ با ما بیاید و هر کس با ما نیست با او وداع میکنم.» همسرش نیز او را رها نکرده و واقعه ی عاشورا و شهادت زهیر همراه کاروان حسینی بود.

امام حسین(ع) پس از شهادت زهیر فرمود:

ای زهیر! خدا تو را از لطف و رحمت خویش دور مدارد و ...

من الغریب الی...:: لینک ثابت
ن : poianfar
ت : 6 آذر 1390
بازدید : 383
نظرات : 0
از مدینه تا کربلا... 6

منزلگاه ششم...

 

خزیمیه...

زمان : ۱۸ ذی الحجه  سال ۶۰ هجری

حضرت و همراهان یک روز و یک شب در این منزلگاه توقف کردند. زینب کبری (س) هنگام صبح خدمت آن حضرت آمد و عرضه داشت:«ای برادر ! در نیمه های شب از خیمه بیرون آمدم . شنیدم هاتفی این دو بیت شعر را می خواند

الا یا عین فاحتفلی بجهد

فمن یبکی  علی الشهدا بعدی

علی قوم تقودهم المنایا

بمقدار الی انجاز وعد

(هان ای دیده بسی گریه کن...کیست بعد از من بر این شهدا بگرید. مرگ این گروه را به جایگاه خویش میبرد تا آن وعده که با خدای خویش کرده اند به جای آرند)

آنگاه حضرت خواهرش زینب (س) را دلداری داده و دعوت به صبر کرد.

عده ای پیوستن «زهیر بن قین» به حسین (ع) را در این منزلگاه گفته اند.

امام حسین (ع) خطاب به زینب کبری (س) در این منزلگاه میفرماید:

خواهرم! آنچه اراده و مشیت خدا بدان تعلق گرفته ٬ همان خواهد شد.

من الغریب الی...

 :: لینک ثابت
ن : poianfar
ت : 6 آذر 1390
بازدید : 272
نظرات : 0